Достапни линкови

Ердоган: Турција решителна против заканите од Сирија


Tурскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Tурскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

,,Во момент кога ѕверствата на режимот на Башар ал Асад продолжуваат во северна Сирија, ние треба да посветиме внимание и да размислиме за тоа дека постојат обиди да бидеме ставени пред свршен чин, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во месечното обраќање до нацијата, додавајќи дека Турција е подготвена да преземе решителни чекори против секое дејствие и секоја иницијатива, кои ќе претставуват закана за нејзината национална безбедност и нејзиниот мир. Анкара е загрижена поради тоа што некои региони во северна Сирија сега ги контролира Партијата на демократскиот сојуз, која се смета за сириски клон на Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG