Достапни линкови

logo-print

Фелпс освои рекордни 19 медали


Американскиот пливач Мајкл Фелпс

Американскиот пливач Мајкл Фелпс

Американскиот пливач Мајкл Фелпс влезе во историјата откако синоќа на Олимписките игри во Лондон го освои 19 медал, златниот во штафетата 4 пати по 200 метри слободно.

Со тоа тој го собори 48 години стариот рекорд на советската гимнастичарка Лариса Латинина.

Претходно 27 годишниот Фелпс во трката на 200 метри пеперутка го израмни рекордот на Латинина што таа го постави на Олимпијадата во Токио.

Фелпс има 15 златни и по две сребрени и бронзени олиписки медали. Латинина има освоено 9 златни медали.
XS
SM
MD
LG