Достапни линкови

logo-print

Понта повика да не се врши притисок врз уставниот суд


Романскиот премиер Виктор Понта ги повика политичките партии да не вршат притисок врз Уставниот суд пред неговата одлука за валидноста на референдумот за отстранување од функцијата на претседателот Трајан Басеску. Понта ја даде изјавата откако неколку членови на неговата коалиција, вклучувајќи го и времениот претседател Крин Антонеску, изјавија дека судот треба да ја земе предвид разликата во бројот на избирачите регистрирани во избирачките списоци и нивниот број според Министерството за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG