Достапни линкови

logo-print

Франција ја предаде воената база во Авганистан


Француските војници ја предадоа својата воена база во близина на Кабул на своите авганистански колеги. Предавањето на базата е дел од планот за повлекување на 2.000 француски војници до крајот на годината. Оперативна база се наоѓа во проблематичната област Суроби на околу 50 километри од Кабул. По повлекувањето на француските војници, сепак еден дел од војската ќе остане за да им помогне со обука на авганистанските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG