Достапни линкови

logo-print

Процесот против Тимошенко повторно одложен


Денеска во Каркив повторно беше одложен судскиот процес против поранешната премиерка на Украина Јулија Тимошенко за затајување данок. Тимошенко побара да не присуствува на процесот поради влошената здравствена состојба. Обвинителите денеска побараа таа да биде вклучена преку видо линк, но нејзините адвокати го отфрлија тој предлог. Ново рочиште е закажано за 14-ти август. Тимошенко е на издржување затворска казна за злоупотреба на службената положба, обвинение, кое според многумина беше политички мотивирано.
XS
SM
MD
LG