Достапни линкови

logo-print

Преговори за марама


Водџан Али Сераџ Абдулрахим Шахрхани со нејзиниот татко во Лондон

Водџан Али Сераџ Абдулрахим Шахрхани со нејзиниот татко во Лондон

Меѓународниот олимписки комитет преговора со Олимпискиот комитет на Саудиска Арабија и со Меѓународната џудо федерација за решавање на еден контроверзен случај. Станува збор за марама што може да ја спречи првата жена од Саудиска Арабија да настапи на Олимписките игри. Водџан Али Сераџ Абдулрахим Шахрхани е регистрирана за џудо натпреварите во категорија над 78 килограми. Но, нејзиниот татко деновиве изјави дека таа ќе може да се натпреваура само доколку ја носи традициналната муслиманска марама, хиџаб. Меѓународната џудо федерација тоа го одбива со образложение дека марамата, освен што е против правилата, би можела да биде и опасна. МОК неколку месеци лобираше за да добие согласност од Саудиска Арабија за учество на спортиските од таа земја на Олимпијадата. Во саудискиот олимписки тим има и една атлетичарка.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG