Достапни линкови

logo-print

Во Украина укинат законот за рускиот јазик


Протест во Киев против законот за јазици, 30.07.12.

Протест во Киев против законот за јазици, 30.07.12.

Украинскиот парламент денеска ја укина својата претходна одлука за одобрување на контроверзниот закон со кој рускиот закон станува официјален во регионите во земјата каде што русите се мнозинство. Пратениците гласаа за оваа одлука со образложение дека сакаат повторно да го разгледаат овој закон кој предизвика масовни протести во Украина.
XS
SM
MD
LG