Достапни линкови

logo-print

Тимошенко кандидат на опозицијата за наредните избори


Украинската обединета опозиција денеска ја вклучи затворената поранешна премиерка Јулија Тимошенко на листата кандидати за парламентарните избори закажани за 28 октомври. Оваа одлука беше донесена на денешниот конгрес на опозицијата во Киев. Тимошенко отслужува казна затвор од седум години за злоупотреба на службената должност. Таа се соочува и со второ судење за финансиски малверзации. Тимошенко ги отфрли обвинувањата и ги оцени како политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG