Достапни линкови

logo-print

Топлотен бран на територијата на цела Македонија


Топлотен бран од жолта денеска ќе ја зафати територијата на целата држава, информира Министерството за здравство.

Температурата според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи ќе се движат од 33 до 41 степен, а висок УВ индекс
9.
Од Министерството посочуваат дека согласно Акцискиот план, здравствените институции во државата се подготвени за обезбедување здравствена заштита на евентуалниот зголемен број пациенти поради влијанието на високите температури.
На населението му се препорачува заштита од дирекна сончева изложеност, избегнување на престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица, потенцираат од Министерството за здрвство.

Мало опаѓање на температурата за некој степен се најавува од утре, а поголемо од среда и четврток
XS
SM
MD
LG