Достапни линкови

logo-print

Десетици држави членки на ОН против новиот договор за трговија со оружје


Новата нацрт верзија за договорот за трговија со оружје создаде коалиција од 80 земји во Обедитенетите Нации кои заеднички излегоа со соопштение во кое ја осудуваат драфт верзијата тврдејќи дека е премногу „мека“.Земјите го критикуваат нацрт договорот сметајќи дека е премногу тесен и недоволно прецизен.
Во соопштението не се наведени земјите членки на Советот за Безбедност како Кина, Русија, САД, Велика Британија или Франција.
Во меѓувреме невладини организации како Амнетси организејшн и сл, испратиле писмо до претседателот Барак Обама со кое браат да се вметнат измени уште во драфт верзијата.
Генералниот секретар на ОН Бан Ки – мун изрази загриженост дека со овој договор се покажува дека е постигнат „мал напредок“.
XS
SM
MD
LG