Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја доби извинување од организаторите на ОИ


Од меѓународниот олимписки Комитет на Северна Кореја побараа од организаторите на Олимписките игри во Лондон во иднина да не го заменуваат нивното знаме со она на Јужна Кореја. Од Комитетот велат дека се разочарани што наместо нивното знаме, на големиот екран пред натпреварот меѓу женските фудбалски репрезентации на Северна Кореја и Колумбија, било ставено знамето на Јужна Кореја. Организаторите на ОИ се извинија, а претседателот на Олимпискиоt комитет Жак Рог рече дека „несреќниот инцидент “ е човечка грешка.
XS
SM
MD
LG