Достапни линкови

logo-print

Претседателот на ЕК Баросо во Атина


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска е во Атина на разговори по зголемената загриженост за тоа дали Грција направила доволно за да ја добие следната транша од спасувачкиот финансиски пакет. Во Брисел е соопштено дека цел на неговата посета е размена на мислења за економската ситуација во Европа, со посебен осврт врз Грција. Во истовреме во Атина престојуваат и инспектори од Европската унија, ММФ и Европската централна банка за да го оценат напредокот на Грција во спроведувањето на програмата за реформи која беше одложена по двете гласања за пратеници во грчкиот парламент.
XS
SM
MD
LG