Достапни линкови

logo-print

Најмалку 42 жртви во воената операција во Таџикистан


Властите во Таџикистан соопштија дека дванаесет припадници на владините трупи и 30 милитанти биле убиени во судирите во источниот дел на Таџикистан. Таџикистан покрена воена операција во автономната провинција Горно Бадакшан против групата за која постои сомневање дека била инволвирана во убивањето на генералот Абдуло Назаров. Тој бил убиен во саботата за време на неговата посета во тој регион. Постои сомневање дека зад убиството стоела таканаречената тутунска мафија. При судирите немало цивилни жртви. Вооружената нелегална група борел аоколу 40 милитанти од кои осум авганистански државјани, соопштуваат властите во Таџикистан.
XS
SM
MD
LG