Достапни линкови

logo-print

Асад назначи нов шеф за национална безбедност


Сирискиот претседател Башар ал Асад назначен нов шеф за безбедност. Али Малок кој досега беше раководител за внатрешна безбедност на Сирија сега е назначен за шеф за национална безбедност. Освен тоа Асад наименува и нов шеф на разунавачката служба. Новите именувања уследија откако пред една недела во бомбашки напад беа убиени сирискиот министер за одбрана и високи претставници за одбрана. Новите именувани се познати фигури и блиски соработници на претседателот Асад со што се потврдува дека реконструкцијата нема да ги намали напорите на владата да ги поразат бунтовниците.
XS
SM
MD
LG