Достапни линкови

logo-print

Клинтон вети генерација без сида


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон на 19 Меѓународна конференција за сидата во Вашингтон изјави дека Соединетите држави се посветени на целта, создавање генерација без ова заболување. ,,Замислете го денот кога веќе нема да страхуваме од оваа ужасна зараза,, изјави таа. Конференцијата беше отворена синоќа во Вашингтон со учество на 25 илјади делегати од 190 земји. Во изминативе 30 години од сидата умреа над 30 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG