Достапни линкови

logo-print

Попоски се сретна со еврокомесарот Филе во Брисел


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата со еврокомесарот Штефан Филе во Брисел изјави дека тие имале многу отворен разговор за активностите на Македонија во евроинтегративниот процес. Филе изразил интерес за динамиката на остварувањето на зацртаните цели и на поставеноста на Македонија од аспект на очекувањата.
Двајцата се сложиле дека очекуваат земјите членки на ЕУ да ги препознаат напорите и напредокот на земјата, кои водат во правец на остварување на сите зацртани цели кои Европската комисија ги има дефинирано како приоритетни во Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија.
XS
SM
MD
LG