Достапни линкови

logo-print

Обама со предупредување до Сирија за употреба на хемиско оружје


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад да не прави трагична грешка со ослободувањето на залихите на хемиско оружје. Според него, Асад и неговиот режим ќе бидат повикани од меѓународната заедница и САД да преземат одговорност доколку го направат тоа. Дамаск се закани дека ќе употреби хемиско оружје против било каква меѓународна воена интервенција во Сирија.
XS
SM
MD
LG