Достапни линкови

logo-print

ЕУ го активираше ебаргото за оружје за Сирија


Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија денеска одлучија да го спроведат веќе постоечкото ембаргото за оружје за Сирија.
Министрите, на состанокот во Брисел, го одобрија пакетот мерки и додадоа уште 27 сириски поединци и три компании на листата за санкции на Унијата. ЕУ забрани извоз на оружје во Сирија во мај минатата година, но до сега земјите-членки можеа да се одлучат дали да ги испитат товарите кои им биле сомнителни дека го прекршуваат ембаргото. Воениот арсенал на Сирија е главно со руско потекло, многу мал дел од оружјето потекнува од западните држави.
XS
SM
MD
LG