Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ја продолжува балканската турнеа


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ја продолжува балканската турнеа со посета на Србија. Бан доаѓа во Белград по посетите на Црна Гора, Хрватска и Словенија, а ќе ги посети уште и Босна и Херцеговина, Македонија и Косово.
Во Белград тој се среќава со претседателот Томислав Николиќ и новиот премиер Ивица Дачиќ. Во Босна ќе ја посети Сребреница, која беше заштитна зона на ОН, кога во 1995 силите на босанските срби убија 8 илјади муслимани.
XS
SM
MD
LG