Достапни линкови

logo-print

Холмс треба формално да биде обвинет за масакрот во Колорадо


Џејмс Холмс напаѓачот од Колорадо денеска ке се појави пред суд за формално да биде обвинет за масакрот во киното во Аурора во кој 12 лица загинаа а 38 беа повредени.
Во станот на Холмс, полицијата откри и компјутер од кој се бараат индиции за тоа како го планирал масакрот. Полицијата соопшти дека нема докази оти Холмс имал соучесници. Холмс беше уапсен по пукотницата на премиерата на новиот филм за Бетмен.
Илјадници луѓе се собраа во Аурора, Колорадо во знак на почест на жртвите на масакрот кој се случи во петокот во киното во овој град. Таму беше и американскиот претседател Барак Обама кој ги посети повредените во болницата во Аурора и роднините на 12 убиени лица.
XS
SM
MD
LG