Достапни линкови

logo-print

Заврши истрагата за нуклеарната катастрофа во Фукушима


Истрагата за најлошата нуклеарна несреќа во светот по Чернобил се очекува да биде објавена од страна на јапонскиот владин комитет во текот на денот. Комитетот ја истражуваше нуклеарната катастрофа во централата во Фукушима. Се очекува извештајот да биде критичен во однос на Владата и приватниот оператор на централата. Преелиминарниот извештај објавен во декември, објави дека регулаторите и Електростопанството на Токио биле неподготвени за катастрофа голема како земјотрес со јачина од 9 степени според Рихтеровата скала или цунами што се случија на објектот. Во почетокот на јули, независна истражна комисија соопшти дека нејзината истрага покажала дека нуклеарната катастрофа била "резултат на заговор на владата, регулаторите и на Елекстростопанство Токио.”
XS
SM
MD
LG