Достапни линкови

logo-print

САД загрижени за употребата на хемиско оружје во Сирија


Соединетите Држави соопштија дека ќе ги повикаат на одговорност оние сириски официјални лица кои дозволуваат употреба на хемиско оружје во земјата. Портпаролот на Белата куќа, Џејмс Карни изјави дека Вашингтон е во постојана консултација со соседите на Сирија и со меѓународната заедница во врска со загриженоста околу залихите на Сирија со хемиско оружје.
Премиерот на Катар изјави дека арапските земји го повикале сирискиот претседател Башар ал-Асад брзо да се откаже од власта, со цел да стави крај на граѓанската војна во земјата. Арапската лига пак ја повика опозициската слободна сириска армија да формира преодна влада на национално единство. Во меќувреме, продолжуваат борбите меѓу владините сили и бунтовниците во Дамаск и Алепо. Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека бројот на жртвите од востанието против Асад кое почна во март 2011 ја надмина бројката од 19.000 луѓе.
XS
SM
MD
LG