Достапни линкови

logo-print

Авганистан го предупреди Пакистан


Авганистан го предупреди Пакистан дека било какви понатамошни прекугранични бомбардирањета би можело значително да им наштетат на меѓусебните односи. Во соопштението од авганистанското Министерство за надворешни работи се вели дека се повикуваат пакистанските власти да разговараат за најновите бомбардирања. Од Кабинетот на претседателот Хамид Карзаи изјавија дека ова прашање било покренато на состанокот на Советот за национална безбедност. Пакистански воени авиони денеска нападнаа четири локации во северозападниот племенскиот регион Оракзаи кој се наоѓа на границата со Авганситан.
XS
SM
MD
LG