Достапни линкови

logo-print

Експлозија на бомба во ирачкиот свет град Наџаф


Наџаф.

Наџаф.

Најмалку 23 луѓе се повредени при експлозија на автомобил бомба во ирачкиот свет град Наџаф, соопштија ирачки официјални лица. Експлозијата се случила на околу 700 метри од златната купола на светилиштето Имам Али. Од одделението за здравство во Наџаф соопштуваат дека четворица од повредените се во сериозна состојба. Во минатото, сунитските бунтовници во Ирак се фокусираа на шиитските свети места, вклучувајќи го светилиштето Имам али.
XS
SM
MD
LG