Достапни линкови

logo-print

Бомабашкиот напад во Бугарија има обележја на Хезболах


Бомбашкиот напад на аеродромот во бугарскиот град Бургас има одредени обележја на Хезболах, изјави портпаролот на Пентагон, Џорџ Литл.
Тој додаде дека американското министерство за одбрана не е во позиција да донесува заклучоци. Сепак, американските безбедносни служби наведуваат дека постои “високо ниво на увереност” дека токму проиранската организација Хезболах стои зад терористичкиот напад во Бугарија.
Во нападот загинаа седум лица, од кои пет израелски туристи. Бугарските власти вчера соопштија дека нападот го извршил странец. Официјален Иран негира вмешаност во терористичкиот напад.
XS
SM
MD
LG