Достапни линкови

logo-print

Запрена потрагата за патници од превртениот траект во Танзанија


Властите на Танзанија денеска соопштија дека ја прекинуваат потрагата за исчезнатите патници по трагичната несреќа, кога се преврте преполн траект. Според последните податоци 69 лица загинале, а за 77 кои се уште не се пронајдени се верува дека се мртви. Спасувачките тимови успеале да спасат 145 лица. Траектот требало да патува кон Занзибар, а во него имало 291 лице, иако според прописите може да има најмногу 250 патници.
Во септември минатата година повеќе од 200 лица загинаа кога во водите на Индискиот океан потона преполн траект.
XS
SM
MD
LG