Достапни линкови

logo-print

Путин го одобри контроверзниот закон за невладини организации


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Прес-службата на Кремљ соопшти дека претседателот Владимир Путин го потпишал контроверзниот закон со кој невладини организации кои се финансираат од странски извори се сметаат за "странски агенти." Законот предизвика загриженост меѓу активистите за човекови права кои стравуваат дека тој ќе се користи за ограничување на работата на критичните невладини организации. Законот беше потпишан од страна на Путин откако претходно беше одобрен од долниот и горниот дом на рускиот парламент. Државната Дума го донесе законот на 13 јули,а Советот на Федерацијата го одобри на 18 јули годинава.
XS
SM
MD
LG