Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ќе ја прегледа својата нуклеарна програма


Севернокорејското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека целосно ќе ја прегледа нуклеарната програма на таа земја откако биле уапсени саботери кои подготвувале уривање на статуи на првиот лидер Ким Ил Сунг. Во соопштението се прецизира дека еден севернокорејски дезертер бил вработен во Јужна Кореа да подготви уривање на статуите на основачот на Северна Кореа. Притоа се обвинуваат Соединетите држави чија, како што се наведува, политика ја оневозможува денуклеаризацијата на Корeјскиот полуостров.
XS
SM
MD
LG