Достапни линкови

logo-print

Протести против мерките за штедење во Шпанија


Десетици илјади жители на Шпанија протестираат во 80 населени места низ земјата во знак на незадоволство од владините мерки за штедење. Полицијата во Мадрид рано утрово интервенирала со гумени куршуми со цел да го разбие протестот во центарот на градот. Владеачката партија во четвртокот го искористи парламентарното мнозинство за усвојување на нови мерки за шeтедење, со кои се предвидува зголемување на даноците како и намалување на платите на државните службеници. Владата исто така ги обелодени деталите од договорот за спас од задолженост кој го склучи со земјите членки на Еврозоната.
XS
SM
MD
LG