Достапни линкови

logo-print

Црна Гора очекува покана за членство во НАТО


Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ очекува дека на следниот самит на НАТО Црна Гора ќе добие покана за членство во Алијансата. На денешните разговори со заменикот на генералниот секретар на НАТО, Александар Вершбоу, Вујановиќ искажал задоволство за досегашната институционална соработка меѓу Црна Гора и Алијанста.

Црна Гора е дел до Акцискиот план за членство кој се смета за предворје на полноправното членство во НАТО.

Вершбоу од своја страна изнел високи оценки за напредокот на Црна Гора на планот на воените и политичките реформи и во декларацијата со Самитот на Алијансата во Чикаго, а претставува уште едно силно охрабрување на Црна Гора на патот на евроатланската интеграција.
XS
SM
MD
LG