Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во сепаратистички Нагорно Карабах


Претседателот Бако Сахакиан

Претседателот Бако Сахакиан

Сепаратистичките власти на Нагорно Карабах, регион во Азербејџан контролиран од ерменците, организраат претседателски избори.
На Претседателот Бако Сахакиан, главен противник му е пензионираниот генерал Виталиј Баласаниан.
Овие избори за Азербејџан се нелегални. Ерменија и Азербејџан веќе 30 години се во спор околу Нагорно Карабах.
И покрај прекинот на огнот во 1994 и натаму се случуваат инциденти и убиства на границата.
XS
SM
MD
LG