Достапни линкови

logo-print

Грузија се надева на влез во НАТО


Американскиот командант задолжен за Европа Марк Херлинг се сретна со грузискиот претседател Михаил Саакашвили во Тбилиси за да разговараат за одбранбена соработка и улогата на Грузија во Авганистан.
Херлинг му се заблагодарил на Саакашвили за тоа што Грузија испрати контингент од 800 војници во Авганистан, како дел од мисијата на НАТО. Херлинг разговарал и со високи претставници на грузиските власти задолжени за безбедност и одбрана. Саакашвили во неколку наврати изразил надеж дека воениот придонес на Грузија во Авганистан ќе ги зајакне грузиските шанси за влез во НАТО. Русија жестоко се противи на било какво проширувањето на НАТО кое ќе ги вклучува Грузија или било која друга поранешна советска држава.
XS
SM
MD
LG