Достапни линкови

logo-print

Во Авганистан уништени 23 возила на НАТО


Авганистанските власти соопштија дека милитанти уништиле 23 цистерни и камиони за снабдување на НАТО силите во таа земја. Се прецизира дека бомбата била прикачена за камион кој експлодирал и ги запалил другите камиони кои превезувале гориво од Узбекистан. Деновиве сличен напад се случи и на југот на земјата. Инаку, по седуммесечна блокада на возилата на НАТО поради воздушните напади со беспилотни летала, неодамна Пакистан ги отвори границите за снабдување на силите на НАТО во Авганистан.
XS
SM
MD
LG