Достапни линкови

logo-print

Уапсен бугарски пратеник поради мито


Софија

Софија

Бугарскиот пратеник Димитар Аврамов од владејачката партија на десниот центар ГЕРБ синоќа бил уапсен бидејќи, како што соопшти јавното обвинителство, побарал и добил 25 илјади евра за да влијае врз еден функционер. Станува збор за субвениции на Европската унија за користење земјоделско земјиште. Обвинителството најави дека ќе побара од Собранието да му го укине пратеничкиот имунитет. Некои медими ова апсење го поврзаа со денешното објавување на извештајот на Европската комисија за напредокот на Бугарија во борбата против корупцијата и криминалот.
XS
SM
MD
LG