Достапни линкови

logo-print

Дозвола за прва нуклеарка во Обединетите Арапски Емирати


Дубаи

Дубаи

Регулаторната комисија за нуклеaрна енергија во Обединетите Арапски Емирати ја одобри изградбата на првата нуклеарка во таа земја. Со ова се отвора патот за почеток на работите под раководство на конзорциум од Јужна Кореа. Проектот е вреден неколку милијарди долари и е предвидено да има четири нуклеарни реактори, од кои првиот ќе биде пуштен во употреба во 2017 година.
XS
SM
MD
LG