Достапни линкови

logo-print

Најмалку 12 загинати во експлозија на бомба во Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека во експлозија на бомба поставена крај еден пат во северозападната провинција Оракзаи загинале најмалку 12 шиитски цивили, вклучувајќи и две деца. Оваа област е една од седумте пакистански провинции кои се граничат со Авганистан и кои се познати како засолниште на талибанците и на припадниците на Ал Каеда. Во Пакистан мнозинството жители се сунитски муслимани.
XS
SM
MD
LG