Достапни линкови

logo-print

Голем леден брег заплови од Гренланд


Голем леден брег се отцепи од најголемиот глечер на Гренланд, покажуваат најновите снимките на НАСА. На нив се гледа дека станува збор за дел со површина од 120 квадратни километри. Пред две години од истиот глечер се одвои два пати поголем леден брег. Научниците сметаат дека причина за ова е се потоплата клима. Тие додаваат дека во минатиот месец било измерено најголемото губење на морскиот мраз на Сееверниот пол досега.
XS
SM
MD
LG