Достапни линкови

logo-print

Ким Јонг Ун стана маршал на Армијата на Северна Кореја


Медиумите во Северна Кореја објавија дека лидерот на земјата, Ким Јонг Ун, е именуван како маршал на армијата на земјата. Одлуката да се унапреди млад лидер со највисок ранг воен офицер е направена вчера и откако врховниот генерал на земјата, Ри Јунг Хо, беше отпуштен во понеделникот. Државните медиуми изјави дека отстранувањето на Ри е "поради болест." Ри стана воен командант пред три години а беше назначен од Ким Јонг Ил, таткото на новот лидер кој почина во декември минатата година година по дведецениско владеење со Северна Кореја.
Со овој потег се зацрвсти контролата на лидерот Ким врз нуклеарно вооружената држава и нејзината најмоќна институција, милионската војска.
XS
SM
MD
LG