Достапни линкови

logo-print

Анан бара согласност од Путин за зголемување на притисокот врз Сирија


Меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан на разговори со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Москва.

Меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан на разговори со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Москва.

Меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан разговараше за сириската криза со рускиот претседател Владимир Путин во Москва. Анан се обидува да издејствува поддршка од Русија за поостра акција против сирискиот лидер Башар ал-Асад. Анан вчера се сретна и со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој изјави дека Москва ќе ги блокира сите обиди на Советот за безбедност на ОН за проширување на набљудувачката мисија на ОН во Сирија, ако западните сили не запрат со, како што вели, уцените со закани за санкции против Дамаск.
XS
SM
MD
LG