Достапни линкови

logo-print

Уставниот суд на Германија во септември за спасувачкиот фонд на ЕУ


Германскиот Уставен суд денеска соопшти дека во септември ќе реши дали ратификацијата на новиот постојан спасувачки фонд била во согласност со Уставот. Германската влада смета дека Судот на би требало да ја одложува одлуката, бидејќи со тоа се влошуваат условите на пазарот, посебно во задолжените земји како Грција и Шпанија. Парламентот на 29 јуни ги поддржа законите за ваквиот фонд, но претседателот Јоаким Гаук не ги потпиша пред за тоа да се изјасни Уставниот суд.
XS
SM
MD
LG