Достапни линкови

logo-print

Британската влада ја брани одлуката за ангажирање на трупи за ОИ


Британски функционер задолжен за Олимписките игри ја бранеше денеска одлуката на својата влада да се ангажираат дополнителни воени трупи за безбедност на игрите, бидејќи приватната компанија што требаше да го прави тоа не обезбедила доволно луѓе.
Министерот за култура Џереми Хант денеска рече дека не е време да се обвинува компанијата Г4С заради тоа што не обезбедила 10.400 редари, како што ветила.

„Владата брзо реагираше и активирани се резервните планови, односно се ангажирани уште 3.500 војници“, изјавил министерот.
XS
SM
MD
LG