Достапни линкови

logo-print

Пакистан ќе експлоатира природен гас во Ирак


Властите во Багдад потпишаа прелиминарен договор со пакистанска енергетска компанија за експлоатација на природен гас во источниот дел на Ирак. Според договорот потпишан денеска пакистанската нафтена компанија ќе експлоатира 6.000 квадратни километри површина во провинцијата Дијала во Ирак. Договорот сега оди во кабинетот на ирачкиот претседател на потпишување, за конечно да биде одобрен. Руската нафтена компанија Башнафт претходно овој месец доби посебен договор да ископува нафта во јужните ирачки провинции Мутана и Наџаф. Две други руски фирми, Лукоил и Газпром, исто така, потишаа договори. Ирак е четврта по големина земја во светот по резерви на нафта.
XS
SM
MD
LG