Достапни линкови

logo-print

Тужба за властите на Санкт Петерсбург во Европскиот суд за човекови права


Учесник на геј парада

Учесник на геј парада

Една организација за правата на хомосексуалците во Санкт Петерсбург соопшти дека поднела тужба против градот во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Организацијата Равноправие побара од судот да ја преиспита одлуката на властите од градот, кои одбија да им издадат дозвола за одржување на геј парада на гордоста во јуни во минатата година.
Активистите одржаа геј парада на тој ден, при што 14 лица беа уапсени. Градот одби да издаде дозвола и за овогодинешната геј парада.
XS
SM
MD
LG