Достапни линкови

logo-print

Иранските власти имаат план со кој ќе го заобиколат ембаргото на ЕУ


Од иранското министерство за нафта соопштија дека развиле план со кој ќе се осигураат дека санкциите врз извозот на нафта од земјата ќе бидат неефикасни. Планот доаѓа две недели откако стапи на сила ембаргото од ЕУ за нафтата од Иран. Иранските власти претходно соопштија дека организирале конзорциум од приватни компании со цел да го заобиколат ембаргото.
XS
SM
MD
LG