Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернешнел бара правда за активистите за човекови права во Русија


Амнести интернешнел и порача на Русија дека мора да покаже политичка волја и да стави крај на некзнувањето за убиствата на активистите за човекови права и новинари во северен Кавказ. Директорот на организацијата за Европа и Централна Азија Џон Далхуисен изјави дека неуспехот на властите да ги изнесат пред правда убијците може да биде посматран само како недостиг од политичка волја за решавање на таквите злострства.
Тој говореше по повод годишнината од убиството на активистката за човекови права Наталија Естимирова во Грозни.
XS
SM
MD
LG