Достапни линкови

logo-print

Воена парада во Париз


Францускиот претседател Франсоа Оланд на воената парада во Париз

Францускиот претседател Франсоа Оланд на воената парада во Париз

Илјадиници луѓе излегоа на улицата Шанзелизе во Париз за да учествуваат во традиционалната воена парада со која се одбележува јуришот врз парискиот затвор Бастиља од 14 јули 1789, со кој започнала Француската револуција. Предводник на свеченоста е претседателот Франсоа Оланд.
Влезот на претседателската палата ќе биде отворен за јавноста, а Оланд ќе даде интервју за француската телевизија. Тој на парадата пристигна со отворено армиско возило.
XS
SM
MD
LG