Достапни линкови

logo-print

Клинтон во посета на Египет


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Каиро ќе се сретне со новиот египетски претседател Мухамад Морси. Клинтон ќе бара од Морси потврда дека земјата ќе се придржува до мировниот договор со Израел од 1979 година. Тие ќе разговараат и за религиозните и малцинските права.
Морси се бори за превласт со воените генерали кои ја водеа државата, откако беше соборен пораншениот претседател Хосни Мубарак во минатата година.
XS
SM
MD
LG