Достапни линкови

logo-print

Меморијална служба во чест на жртвите од Коста Конкордија


Потонувањето на Коста Конкордија

Потонувањето на Коста Конкордија

По шест месеци од потонувањето на бродот Коста Конкордија се одржа меморијална служба во чест на жртвите. При несреќата загинаа 32 лица, од кои две се уште се водат како исчезнати. Римокатоличкиот свештеник Гилермо Боргети ја пофали заедницата на италијанскиот остров за нивната спонтана великодушност за време на несреќата.
Капетанот на бродот Франческо Четино призна дека бил расен за време на несреќата, но не презема одговорност за случајот.
XS
SM
MD
LG