Достапни линкови

logo-print

Осуден Узбекистанец кој планирал атентат на Барак Обама


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот суд го осуди 22 годишниот узбекистанец Улугбек Кодиров на 15 години затвор, под обвинение дека планирал да изврши атентат врз американскиот претседател Барак Обама. Кодиров во февруари призна дека решил да го убие Обама, откако на интернет комуницирал со еден маж кој мислел дека е член на узбекистанска милитантна група.
Властите соопштија дека Кодиров се обидел да купи оружје од еден нивен информатор. Кодиров во 2009 година пристигнал во САД со студенска виза.
XS
SM
MD
LG