Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија убиството на покраински шеф за женски работи во Авганистан


Логото на ОН

Логото на ОН

ОН го осудија нападот врз регионалниот шеф за женски работи во Авганистан. Хани Сафи загина вчера во покраината Лагман во експлозија на бомба која била поставена на нејзиниот автомобил. Талибанците негираа дека биле вмешани во нападот и покрај тоа што властите во Кабул ја обвинија групата.
Сафи е вториот покраински шеф за женски работи врз кој е извршен антентат, откако е формирана функцијата пред една деценија во сите 34 покраини во земјата во надлежност на Министерството за женски работи.
XS
SM
MD
LG